Вас вітає
заклад дошкільної освіти
(ясла-садок) "Журавлик"
Калуської міської ради
Івано-Франківської області
Ми раді
віртуальному спілкуванню
з вами та сподіваємося,
що викладена інформація
стане вам у нагоді
ОСВІТА ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ
Основним завданням цього напряму освіти є формування у дітей моделей поведінки, звичок, стилю життя, що відповідають потребам сталого розвитку людства. Це освіта не про сталий розвиток, а для сталого розвитку. Тож діти мають не тільки ЗНАТИ, наприклад, про необхідність економити папір для збереження дерев і можливість його вторинної переробки, а й разом з дорослими БРАТИ УЧАСТЬ У ДІЯХ по його економному використанню.
Реалізація в роботі дошкільного закладу ідей освіти для сталого розвитку передбачає засвоєння дітьми, а через дітей їхніми батьками та самими педагогами надзвичайно важливих навичок екологічно-, економічно- й соціально доцільної поведінки, без якої неможливе створення та існування суспільства стійкого благополуччя, суспільства, яке засобами комфортного існування сьогодні з любов’ю створює таке ж комфортне майбутнє для наступних поколінь.
Однією із передумов освіти для сталого розвитку є збереження довкілля завдяки переробці певних видів відходів. Пропонуємо вам долучитися до збереження довкілля. Задля цього в нашому закладі встановлено контейнери для збору пластику, тетрапаку. Макулатуру збираємо по групах. Щоб пришвидшити роботу, пропонуємо дотримуватись наступних правил.
Вихованці ЗДО (ясел--садка) "Журавлик" практично використовують парціальну програму "Освіта для сталого розвитку - дошкільнятам"
Порадник для батьків «Чому важливо навчити дитину дякувати» (Освіта для сталого розвитку)
Висловлюючи вдячність у будь-який спосіб, люди дарують одне одному радість,
демонструють повагу й налагоджують дружні взаємини. Щоб діти зростали вдячними,
ми — педагоги й батьки — маємо усвідомити цінність цих навичок і привчитися
діяти так само. До вашої уваги прості та корисні поради, які будуть до вподоби
усім батькам ««Чому важливо навчити дитину дякувати»
Детальніше за посиланням https://vseosvita.ua/library/poradnik-dla-batkiv-comu-vazlivo-navciti-ditinu-dakuvati-osvita-dla-stalogo-rozvitku-257918.html?rl=54058&fbclid=IwAR00dP-b_ev9AjiQA4ou70TZQr_mQjzI5Cux82rAdTxfmXcxf2sz_gAMfEU
ПО СОРТУВАННЮ СМІТТЯ
-
Збирайте та сортуйте лише чисту сировину (без залишків їжі та жиру), тип якої ви зможете впевнено визначити (є код переробки у трикутнику).
-
Все сміття слід ущільнювати, щоб воно займало менше місця.
Наступні категорії сировини є цінними для переробки.
3. Пластикова упаковка.
Як підготувати?
Звертайте увагу на маркування, вказане на упаковці, у вигляді трикутничка з цифрою (від 1 до 7) та/або літерами:
1 — PET або PETE
2 — HDPE або PEHD
3 — PVC
4 — LDPE або PE або PELD
5 — PP
6 — PS
7 — others
Не підлягають прийому та переробці:
Якщо на упаковці немає маркування(коду переробки) або стоїть № 3 чи 7 – викидайте таку упаковку в загальне сміття.
4.Увага! Пакування типу Tetra Pak слід збирати в окремий контейнер.
5. Папір.
Картон, офісний папір, газетно-журнальна продукція, зошити, альбоми, листівки, будь яка паперова упаковка тощо.
Як підготувати?
Скласти у плаский вигляд, покласти в окремий пакунок.
Не підлягають прийому та переробці:
чеки, серветки, одноразові паперові стаканчики, пергамент, забруднений їжею, жиром, рідиною папір.
Увага!
а) Якщо ви не можете визначити тип пластику у зв’язку з тим, що на ньому не вказано маркування, викидайте це у загальне сміття.
б) Вироби з різних видів матеріалу потрібно розділити на ці види. Наприклад, упаковка з паперу з прозорим пластиком має бути розділена на папір і на прозорий пластик, якщо на ньому немає маркування, ми не зможемо його переробити. Те саме стосується дозаторів побутової хімії, які складаються з металу та пластику та,на жаль, теж не підлягають переробці.
в) Сировина має бути спакована в окремі пакети, щоб спростити подальше досортування.
Вибирання одноразових пакетиків, одноразових контейнерів та баночок з під молочної продукції з загальної купи сміття є дуже дорогим процесом, оскільки займає вкрай багато часу. Якщо ви хочете бути певним (певною) в переробці цієї сировини, просимо вас збирати всю однотипову вторсировину в один пакет, наприклад “пакет пакетів” з вмістом хоча б 15 одноразових пакетів «маечка» є доцільним для сортування.
г) Якщо поліетиленова упаковка з-під нарізок сиру, наприклад, має паперову наклейку, вона теж не підлягає переробці саме через цю наклейку, тому її потрібно відрізати.
д) Перед тим як потрапити до екструдера (там де відбувається переробка полімерів), вся сировина миється. В Європі сировина миється в холодній, а потім в гарячій воді. В Україні, на жаль, тільки в холодній (технологія мийки в гарячій воді є дуже дорогою для нас). В результаті, вся сировина, яка містить жир, приречена лишитися жирною, а відтак суттєво понизити якість кінцевого продукту. ТОМУ, краще викидайте жирний пакетик в сміття, а пляшку чи контейнер з-під молочної продукції обов’язково прополощіть. Пляшки з-під газованих напоїв, пива мити не потрібно.
****************************************************
1. Сортуйте пакувальні матеріали згідно речовини, з якої вони зроблені, та кладіть їх у відповідний контейнер.
2. Завжди намагайтеся зменшити об’єм пакувального матеріалу, який ви викидаєте. Випустіть повітря із пластикової пляшки та закрийте їх кришечкою. Ущільніть папір та картон. Це допоможе значно підвищити ефективність збору сортованого сміття.
3. Намагайтеся відокремити частини пакування, вироблені із різних матеріалів - це дозволить обмежити наявність сторонніх домішок у матеріалі, що перероблюється, та збільшити кількість відновлюваної сировини.
4. Перед тим, як покласти тару до відповідного контейнера, очистіть її від решток їжі. Це сприяє зменшенню кількості відходів, які відправляють на звалища.
5. Зверніть увагу, що папір чи картон, забруднений рештками їжі (наприклад, коробка з-під піци) є настільки ж шкідливим, як і розчинники чи фарби. Не можна класти у бак для паперу касові чеки чи використані серветки, оскільки це знижує якість сортування паперового чи картонного сміття.
6. У бак для збору пластику кладуться усі види пластикової тари. Слід звернути увагу на матеріали - на них має бути позначка PET.
7. Пам’ятайте, що тару, виготовлену з деревини, ящики з-під фруктів та вина, а також невеликі коробки з-під сиру є тарою, що підлягає переробці
Детальніше про правила сортування читайте на сайті:
http://nowaste.com.ua/rekomendatsiyi-po-sortuvannyu-smittya/